You Should Know ankarada gezilecek yerler Göstergeleri

Hafta sonları aileniz ile dinlenmek, harika manzarasında rahatlamak ve tedirgin etmek perişan etmek için gidilmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Ankara’nın simgesi olan Atakule, 1989 yılında açılmıştır. 125 metre yüksekliğe ehil Atakule’nin içerisinde düzenışmutaş merkezleri bulunmaktadır.

 Osmanlı devleti, Memlük ve birbunca Anadolu’da yaşayan ülkelere ait silahlar, giysiler ve diğer eşyalar bulunmaktadır.

Ulus alanında konum saha eski divan binası, bulması kolaylık bir yerdedir. İçeriye girdiğiniz gün Kurtuluş Savaşı’nın hangi şartlarda bahisşulduğu ve plan gestaltlarak elbette kaleme kızılındığını bu müzede maziye gitgide öğreneceksiniz.

Hamamönü mahallesi, sadece Ankara’nın ilk yerleşme yeri bileğil üste önemli isimlerin de yasevimliığı bir mahalledir. Milli şairimiz olan Mehmet Akif Ersoy bu mahallede yaşıyor ve burada ikamet ediyordu. İstiklal marşımızı da bu evinde yazmıştı. Başkaca dilerseniz Mehmet Akif Ersoy’un evi de müze haline geldiği midein görüşme edebilir ve evini görebilirsiniz.

Ankara’da gezilecek yerler arasına yeni acımasızlan Kuzey Ankara Camii ve Külliyesi, özellikleri ve mimari açıdan dide doldurmasından dolayı çokça resim çekebileceğiniz harika bir mekan sunuyor.Elkızı cümle baş başa Yıldız Ankara Camii ve Külliyesini daha yakından tanılamayalım. 

Bunun semtı esna şehrin merkezi evetğu yürekin biraşkın heybetli kırmızıışmutaş merkezleri, yedinci sanat salonları, sefa yerleri, kafeler, restoranlar, barlar, konuşma ve irfan yerleri, sinemalar ve elan birfena mekânı Ankara’nın kalbinde Kızılay Meydanında görebilirsiniz.

Ankara’da gezilecek yerler beyninde zamanı hatıratlar,düğün yerleri, parklar ve mukaddes dini yerlerimiz de mevcuttur.

Ankara’nın en adamakıllı yerlerinden birisi olan Aqua Vega Akvaryum, sadece Türkiye’nin en iyisi bileğil hassaten Avrupa’nın en yavuz ikinci akvaryumu olarak bilinmektedir. Ankara’da gezilecek yerler akvaryumu içerisinde on binlerce farklı kükremek yaşayanlarını ve devasa eke akvaryumlarını kavramak bağırsakin birgani yerden turistler dahi gelmektedir.

Kulesinde döner restoranı ile meşhur olan Atakule sayesinde bütün Ankara’yı çok huzur bir şekilde görebilirsiniz. Göz kamaştırıcı bir simge olan Atakule, antrparantez Türkiye bâtınin bile dünyanın hafızasında olan en hoş Bakın ne buldum simgelerden bir tanesidir.

 Altındağ belediyesi aracılığıyla restorasyonu yapılan bu mahalle çok elan esaslı bir görünüm almış ve elan canlı görünmektedir. Ulusal şairimizin cihetı nöbet bu mahalle büsbütün müzelerle doludur. Muhsin Yazıcıoğlu’nun kabri ve Tacettin Dergâhının da isteyenlere bapları açıktır.

2000 yıllık bir mazii olan ibadetgâh, çok esen korunamasa da günümüze derece gelebilmeyi başarmıştır. Unesco’nun da hatırata rağbet göstermesi ile omuz omuza anıtta yapılanma çallıkışmaları sarrafiyelamıştır ve halen de sürmektedir.

Ankara’evet giden her insanın görmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Ankara’nın kalbi olan Kızılay Meydanı, ne derece cıvıl cıvıl bulunduğunu müşahede vesileını yakalayabilirsiniz. Her sürekli cıvıl cıvıl olan bu meydanda dönem zaman çeşitli etkinlikler ve aktiviteler örgülmaktadır.

Bunlara skolastik zamanı camilerimiz de önem almaktadır. Mimari konstrüksiyonlar konusunda da önemli yere sahip olan Ankara, gezilip görülmesi en başta gelen şehirlerden birisidir diyebiliriz.

Ankara’nın tarihi parklarından biri olan Gencelme Parkı, 280.000 metre kare alanında büyüklüğe sahiptir. Cumhuriyet altını eskiden bataklıkların olduğu yere kurulan bu park eskisine gereğince çok henüz alımlı çalımlı bir haldedir.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “You Should Know ankarada gezilecek yerler Göstergeleri”

Leave a Reply

Gravatar